mobile-loader
×
 • Каталог
 • Малюки до року
 • Іграшки
 • Одяг
 • Взуття
 • Теми і персонажі
 • Прогулянки та подорожі
 • Дитяче харчування
 • Дитяча кімната
 • Догляд за дитиною
 • Все для годування
 • Транспорт для дітей
 • Спорт і відпочинок
 • Товари для мам
 • Все для школи
 • Органічні товари
 • Аксесуари
0 (800) 306-063
Безкоштовно по Україні

Як говорити з дітьми про війну? Поради психологів

Як говорити з дітьми про війну? Поради психологів

В умовах воєнного стану життя звичайних людей наповнюється страхом, тривогами та невпевненістю. Невідворотно ці всі наслідки відчувають діти, навіть якщо ви перебуваєте в безпечному місці. І саме в батьків діти шукають відчуття захищеності й безпеки.

З вашого стану, поведінки, розмов та дій часом діти можуть брати більше інформації, ніж з розмов. Тому важливо в першу чергу збалансувати свій психоемоційний стан. Якщо ж з дітьми не говорити на цю тему - відповіді на питання "Чому так відбувається?" вони шукатимуть самостійно.

Тож поговоримо, яким чином краще розповідати дітям про події, що відбуваються в Україні.


1. Говоримо відповідно до віку

Діти з найменшого віку мають право знати, що відбувається. Вони розуміють, що все точно не як раніше, і відсутність пояснення від батьків може лише посилити страхи та побоювання. Але і відмежування від дорослого контенту важливе, тому слід повідомляти інформацію відповідно до віку дитини.

Маленька дитина може задавати одні і ті ж питання ще і ще, щоб отримати разом з відповіддю заспокоєння, впевненість, відчуття безпеки. Тому потрібно знову і знову говорити, що все буде гаразд, наша хоробра армія нас захищає, а ми дотримємося правил безпеки, то ж все буде добре. Для наймолодших можна розповісти події в вигляді казки - зрозумілою мовою малят. Наприклад, ті, де є боротьба добра і зла (Котигорошко і змій, троє поросят і вовк, казки про козаків). Мова аналогій зрозуміла і доступна навіть наймолодшим дітям. Також в таких казках завжди є чудове закінчення – проводимо паралель з тим, що зараз дуже багато людей працюють над нашою перемогою, і вона неодмінно буде.

Ще одна рекомендація відносно найменших діточок – відповідати лише на ті питання, які ставить дитина. Не потрібно підіймати аспекти, про які дитина не запитує, і які, відповідно, поки що поза її картиною світу. Варто працювати над усвідомленням подій в тих рамках, в яких дитина в змозі осягнути.

Дітям молодшого підліткового віку теж слід давати відповідь саме на поставлене питання. Можна ділитися своїми думками, почуттями. Але треба бути готовим, що діти молодшого підліткового віку і підлітки можуть мати свою точку зору і хотітимуть поділитися нею. Намагайтеся обов’язково давати їм таку можливість – висловитися, знайти підтримку і відчути себе серед однодумців.


З підлітками відповіді на питання можна шукати разом. Трапляється, що питання, які ставлять підлітки, заганяють у глухий кут. В такому випадку треба відповісти максимально чесно: «Я зараз не знаю відповіді, дай мені трохи часу, і ми повернемося до цієї теми» або «Я не знаю тю тему досконало, щоб відповісти на твоє питання, але ми можемо пошукати інформацію разом». Важливо при спілкуванні ваша увага – ви не в телефоні, а сконцентровані лише на розмові, приділяєте цей час лише дитині. Такий контакт сприяє щирому діалогу, в якому дитина поділиться своїми думками та переживаннями.

Добре поділитись висловлюваннями авторитетних для дорослого лідерів думок, разом почитати їхні дописи, знайти спільно відповідь.

Інформаційне поле — нескінченне, а критичне мислення в підлітків ще здебільшого не сформоване, то ж спільна робота над інформацією, пошуком достовірних даних буде корисною і з точки зору навичок роботи з різними джерелами, і для зміцнення взаємодії з дитиною. Визнати себе не «всезнайкою» не соромно, це лише демонструє дитині, що ви з нею лишаєтеся щирим та відкритим, навіть якщо це незручно.


2. Притримуємось інформаційної гігієни

Підлітки вже мають самостійний доступ до інформації, то ж слід фільтрувати та перевіряти з яких саме джерел вони дізнаються новини. Пояснюйте, що інформаційна війна – це нова реальність як частина війни фізичної, то ж довіряти слід тільки офіційній інформації та перевіреним джерелам. В світі, де існує безліч фейків, дуже важливо триматися посередині, не впадаючи у тотальну недовіру до всього і не довіряючи кожному слову в інтернеті. Критичне мислення допомагає відрізнити реальність від маніпуляцій, шукаючи доказів, фактів, достовірних свідчень. Також обмежуйте кількість трансляцій новин в приміщеннях, де знаходяться маленькі діти – надмірна їх кількість може провокувати тривожний стан, поганий сон та самопочуття. З дітьми середнього шкільного віку та підлітками ви можете використовувати перегляд новин як можливість обговорити, що відбувається в країні та у вашому місті. Але все ж час перед сном краще присвятити заспокійливим вправам, пограти в ігри, подивитися мультфільми або почитати разом.


3. Робимо те, що в змозі зробити зараз

Наявність ритуалів – важлива частина відновлення психологічної рівноваги. Якщо у вас є можливість вкладати дитину спати тим самим чином, як і до війни – притримуйтесь ритуалу, або ж складіть новий – засипати під «Червону калину» або ж розповідати казочку улюбленій іграшці. Обговорюємо план дій – якщо ви знаходитеся в небезпечній території. Не забувайте нагадувати, що при сигналі повітряної тривоги ми задля нашої безпеки йдемо в укриття. Проговорюйте, кому з дорослих навколо дитина може довіряти, як має поводити себе в різних ситуаціях. Також потрібно говорити про допомогу - про роботу волонтерів, які надають підтримку всім, хто її потребує, або про те, що робить територіальна оборона. Якщо дитина захоче підтримати тих, хто допомагає, намалювавши малюнок, плакат або написавши вірш - підтримайте її у цьому. Підлітки можуть виявити бажання приєднатися до роботи у гуманітарному штабі чи іншої діяльності. Усвідомлення того, що ми всі робимо щось для наближення перемоги, надає відчуття єдності та приносить стишення і психологічний комфорт.


І наостанок – пам’ятайте, що те, як ви справляєтеся з ситуацією – прямий приклад для дитини, причина для її внутрішньої рівноваги або навпаки, занепокоєння. Турбуйтеся про себе, дозволяйте собі емоції, знаходьте способи відновлення та не забувайте – ми точно переможемо!


Інформація підготована на базі матеріалів https://www.unicef.org/ukraine


Posted in: Статті
Кто же вы?
 
Суперпапа
 
Супермама
Ура! Теперь вы с нами!

Позвольте нам отправлять вам только нужную информацию
каужите пол и возраст своих детей

Хлопчик
Дівчинка
Далі
У мене
дві дитини
готово
Дякуємо!

Вы будете получать регулярную рассылку с выгодными предложениями и полезными статьями от antoshka.ua

До скорой встречи!

Ваш email уже зарегистрирован в Клубе Суперродителей